ΑΡΙΔΑΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ: ΑΛΜΩΠΟΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ!! (ΒΙΝΤΕΟ)

2022-04-13

ΣΧΟΛΙΟ 1

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, παρακολούθησαν πριν λίγο, σήμερα Τετάρτη 13/4/2022 οι 600 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο του Αλμωπού Αριδαίας, στην αναμέτρηση μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και του Απόλλων Λάρισσας για το πρωτάθλημα της Σούπερ-Λιγκ 2.

Τέσσερα τέρματα, δύο πέναλτι, εκ των οποίων το ένα χαμένο, σοβαρό μάλλον τραυματισμό ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων και ολίγα νεύρα, συνέθεσαν το δραματικό παιχνίδι που το τελικό σκορ, μάλλον αδικεί την ομάδα της Αλμωπίας, αφού δέχθηκε την ισοφάριση  στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο ήταν χωρίς τη μεγάλη φάση με εξαίρεση την ευκαιρία που είχε ο Αλμωπός στο 35 να ανοίξει το σκορ, αλλά είχε αντίθετη άποψη ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ο οποίος απέκρουσε εκπληκτικά την μπάλα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, ο Καραμόκο από εμφανή θέση οφσάιντ, με σουτ πλασέ έγραψε το 0-1

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, και σε ανατροπή του Γιουκούδη , ο ρέφερι έδειξε την εσχάτη των ποινών, όπου ο  Ρόβας έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Μάντζαρη

Στο 70 λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αλμωπού Παϊτέρης.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιουκούδης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 2-1 για τον Αλμωπό.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει με νίκη του Αλμωπού, στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σταματής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παϊτέρη, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το ουσιαστικό είναι ότι πλέον με τον βαθμό αυτό η ομάδα της Αριδαίας εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Διαιτητής Νικολάου Σπ. με βοηθούς τους Νινολάου Χρ. και Τσολακίδη.

Αλμωπός (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Ρουσσάκης, Σέχου, Κολλαράς, Παρασκευάς (70 Πρίκας), Γιαλαμούδης, Πέττας (81' Μπακούτσης), Ασλαπάλογλου, Ζαχαρός (56' Κέρθι), Γιουκούδης (70' Τριανταφυλλάκης), Ρόβας.

Απόλλων Λάρισας (Θωμάς Γραφάς): Μαντζάρης, Λίταινας, Λουκάς, Νούσιος (18' Καραμόκο), Σκούπρα, Villa, Tibue, Μπαλογιάννης (81' Ζιάκας), Γιαννίτσης, Kozuh, Σταματής.