ifonitispellas.gr-Δήμος Αλμωπίας
ΔΗΜΟΣ ΑΛΜΩΠΙΑΣ
Με την επισημότητα και λαμπρότητα που αρμόζει στην ημέρα, εορτάσθηκε πριν λίγο, σήμερα Πέμπτη 25/7/2024 παραμονή της εορτής της Αγίας Παρασκευής, στο ομώνυμο εξωκκλήσι στην Δωροθέα-Πέλλας, η εορτή της Αγίας Παρασκευής, με Εσπερινό και Αρτοκλασία.
Κατά τη χθεσινή, Τετάρτη 24/7/2024 συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής του Δήμου Αλμωπίας, αποφασίσθηκε ομόφωνα το κλείσιμο της οδού στην κεντρική πλατεία Σέτσκου στο κέντρο της Αριδαίας και ειδικότερα από το παλιό Δημαρχείο Αριδαίας έως το κατάστημα Quality, για το χρονικό διάστημα από την 24/7/2024 έως την 30/9/2024, για τις ημέρες Δευτέρα έως...
ΑΡΙΔΑΙΑ: ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΟΔΗΓΩΝ ΓΙΑ ''ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΟ'' ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΤΕΛ ΑΡΙΔΑΙΑΣ!! (ΦΩΤΟ)
ΠΑΡΑΠΟΝΑ-ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΤΗΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ
Με τον δικό της τρόπο τίμησε η Πέτρα της Ανατολικής Αλμωπίας και ο άγνωστος-γνωστός γραφέας της, τα 50 χρόνια από την εισβολή και κατοχή της Μεγαλονήσου από τα Τουρκικά Στρατεύματα.
Μετά την θεομηνία των τελευταίων ωρών που έπληξε τον Δήμο μας παρακαλούνται οι πολίτες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στις μετακινήσεις τους. Επίσης αν παρατηρούν επικίνδυνα κλαδιά να ειδοποιούν το τμήμα πολιτικής προστασίας του Δήμου μας στα τηλέφωνα 6980565656 και 6044838599.
Ξαφνικό μπουρίνι ξέσπασε πριν λίγο, σήμερα Τετάρτη 24/7/2024 στην Αλμωπία, με έντονη βροχόπτωση, κεραυνούς και βροντές. Οι δυνατοί άνεμοι είχαν ως αποτέλεσμα να πέσουν δέντρα σε επαρχιακές οδούς, όπου χρειάστηκε η συνδρομή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, της Ελληνικής Αστυνομίας αλλά και των υπηρεσιών του Δήμου Αλμωπίας, για να λυθούν τα προβλήματα...
Ανακοίνωση από την Αυτοτελή Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας για έκτακτο δελτίο επιδείνωσης καιρού
ΑΡΙΔΑΙΑ: ΕΜΦΑΝΙΣΘΗΚΕ ΛΥΚΟΣ ΣΕ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΛΜΩΠΙΑΣ...
Αγρότες επικοινώνησαν με την ιστοσελίδα μας και μας ανέφεραν ότι σε περιοχές των Δημοτικών Κοινοτήτων της Ανατολικής Αλμωπίας, έκανε την εμφάνισή του Λύκος!!, με την παράκληση να δημοσιοποιήσουμε το γεγονός ώστε να είναι ενήμεροι και να είναι προσεκτικοί άπαντες που εργάζονται στα χωράφια το διάστημα αυτό, αλλά και οι λοιποί πολίτες που κινούνται...
Με σημαντικά θέματα και αιτήματα στις αποσκευές του που αφορούν την Αλμωπία, επισκέφθηκε πριν λίγες ημέρες την Πρωτεύουσα, ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων του Δήμου Αλμωπίας, Θεοδωρίδης Τάσος (Τσερκέζος), προκειμένου τα εκθέσει και παρουσιάσει στους αρμόδιους φορείς για την εξεύρεση λύσης.
Αρκετοί αναγνώστες της ιστοσελίδας μας, ζητούν να μάθουν τι γίνεται με τις εργασίες στο πάρκο πλησίον του Αγίου Αντωνίου στην πόλη της Αριδαίας, καθόσον εδώ και αρκετό καιρό έχουν σταματήσει οι εργασίες.
Αναστάτωση, φόβος και τρόμος επικρατεί τις τελευταίες ημέρες στους κατοίκους της πόλης της Αριδαίας, από τις αλλεπάλληλες επιθέσεις τετράποδων εναντίον πολιτών, είτε σε δημόσιους χώρους, είτε σε απόμερους, που ενίοτε καταλήγουν στο Νοσοκομείο για παροχή πρώτων βοηθειών, σε μηνύσεις κλπ ταλαιπωρία.
Ούτε μία, ούτε δύο, ούτε τρείς, αλλά τέσσερεις επιθέσεις τετράποδων σε κατοίκους της Αριδαίας, με τραυματισμό, σε χρονικό διάστημα τριών ημερών (ΔΕΣ και ΕΔΩ), μάλλον είναι υπερβολικά πολλές!!
Κυκλοφοριακή συμφόρηση πριν λίγο, σήμερα Δευτέρα 22/7/2024 στην πόλη της Αριδαίας, όταν στην περιοχή εκτέλεσης εργασιών έναντι του ΚΤΕΛ Αριδαίας, φορτηγό-νταλίκα που επιχείρησε να εισέλθει από την Λ. Ξενιτίδη προς την οδό που οδηγεί προς Εξαπλάτανο, λόγω της στένωσης του οδοστρώματος, δημιούργησε μποτιλιάρισμα στο οχήματα που κινούνταν από και προς...
Καλείστε να συμμετέχετε στην τακτική δια ζώσης συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Κατάστημα Αριδαίας, την Τετάρτη 24 Ιουλίου 2024 και ώρα 13:00 το μεσημέρι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 75 του Ν.3852/2010 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, για τη λήψη αποφάσεων επί των παρακάτω θεμάτων:
Στο Κέντρο Υγείας Αριδαίας και στη συνέχεια στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής έστειλε τετράποδο έναν συμπολίτη μας, ο οποίος ''έπεσε'' στα δόντια του, σήμερα Σάββατο πρωινές ώρες, όταν ο άτυχος συμπολίτης μας κάνοντας τον συνηθισμένο του περίπατό στην οδό από Αριδαία προς το εξωκλήσι της Αγίας Παρασκευής στη Δωροθέα-Πέλλας, δέχθηκε επίθεση από...
Με ιδιαίτερη ικανοποίηση διαπιστώσαμε για μία ακόμη φορά ότι τα παράπονα και οι διαμαρτυρίες των κατοίκων μέσω της ιστοσελίδας μας, έπιασαν τόπο.
Συνεχίζονται οι αποξηλώσεις των ξύλινων κατασκευών που καλύπτουν τους κάδους απορριμμάτων στο κέντρο της πόλης της Αριδαίας, και δημιουργούν μία απαράδεκτη κατάσταση για τους κατοίκους
Αρκετοί αναγνώστες μας αναρωτιούνται γιατί η ιστοσελίδα μας δε δημοσιεύει κάποια από τα σχόλια που στέλνουν κάτω από τα δημοσιεύματά μας.
Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 1ου Νηπιαγωγείου Αριδαίας θέλει να εκφράσει τις ευχαριστίες του στους παρακάτω οι οποίοι στάθηκαν αρωγοί-χορηγοί στο δύσκολο έργο μας, κάνοντας τον χώρο του σχολείου μας ασφαλέστερο, πιο φιλικό και με καλύτερες συνθήκες υγιεινής :
Για μία ακόμη φορά, τα δικαιολογημένα μάλλον παράπονα εκφράζουν οι γονείς των παιδιών που κάνουν χρήση της παιδικής χαράς-Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής, στην παραποτάμια περιοχή της Αριδαίας.
Έκπληκτοι οι περαστικοί από το ΕΠ.ΑΛ Αριδαίας, αντίκρισαν στον αύλειο χώρο του παραπάνω Σχολείου, σήμερα Παρασκευή 19/7/2024 το πρωί, τις παρακάτω εικόνες που δεν τιμούν κανέναν!!
ΑΡΙΔΑΙΑ: ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΜΑΣ…
Με αφορμή σχετικό δημοσίευμά μας, αναφορικά με την τοποθέτηση στο υψηλότερο σημείο της Δημοτικής Κοινότητας Φούστανης-Πέλλας, ορθόδοξου φωτιζόμενου Σταυρού (ΔΕΣ και ΕΔΩ), λάβαμε από τον Κοντίδη Χρήστο ,Δασολόγο - Περιβαλλοντολόγο ΔΠΘ, την παρακάτω επιστολή- απάντηση, σχετικά με το όλο θέμα.
Μεγάλη πυρκαγιά ξέσπασε χθες το βράδυ στην περιοχή Κρανιά-Πέλλας, κοντά στο παλιό πεδίο βολής, στο όρος Πάικο, πιθανότατα από κεραυνό.
Δύο σημαντικές εκδηλώσεις διοργανώνει αύριο Παρασκευή 19/7/2024 ο Δήμος Αλμωπίας. Δείτε σχετικά στις παρακάτω αφίσες...
Εκδήλωση πραγματοποιήθηκε χθες Τετάρτη 17/7/2024 στην αίθουσα του Ξενιτίδειου Πνευματικού Κέντρου Αριδαίας με διοργανωτές τους Γεωπόνους Χατζηβασιλειάδη Σταύρο και Μαϊνο Ευάγγελο, με θέμα τις νέες ποικιλίες Κερασιών και τη Συμβολαιακή γεωργία.
Με ιδιαίτερη ικανοποίηση διαπιστώσαμε ότι χθες η αρμόδια Υπηρεσία του Δήμου Αλμωπίας, ύστερα από τα παράπονα των κατοίκων και δημοτών της πόλης, τα οποία ανέδειξε πολλάκις η ιστοσελίδα μας (ΔΕΣ και ΕΔΩ),προέβη στην αποξήλωση των ξύλινων κατασκευών που καλύπτουν τους κάδους απορριμμάτων.
Το Ιερό Λείψανο του Αγίου Δημητρίου του Μυροβλήτου υποδέχθηκε πριν λίγο, σήμερα Τετάρτη 17/7/2024 η πόλη της Αριδαίας και ειδικότερα ο Ιερός Ναός του Αγίου Αντωνίου.
Άμεσα ενήργησαν τα αντανακλαστικά του αρμόδιου Αντιδημάρχου Τσαρκνιά Πέτρου, κάτι που τιμά και τον ίδιο αλλά και τη θέση που κατέχει, αναφορικά με ανάρτησή μας, κατόπιν παραπόνων-καταγγελιών κατοίκων της Αριδαίας, αναφορικά με την λειτουργία των προβολέων στο ανοικτό θέατρο στην περιοχή ''ΔΑΣΑΚΙ'' Αριδαίας (ΔΕΣ και ΕΔΩ).
Αλλαγές στο εξάμηνο,!! στους Αντιδημάρχους του Δήμου Αλμωπίας, αναφορικά με τις αντιμισθίες, αποφάσισε ο Δήμαρχος Παρούτογλου Νίκος, στέλνοντας πιθανώς και κάποια μηνύματα!!