ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ: (Χ)ΡΥΣΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΜΩΠΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ…

2023-05-02

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχθηκαν στην Καρδίτσα ο Αλμωπός Αριδαίας απέναντι στην τοπική Αναγέννηση. Η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με νεα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα, όπως ο Δημήτρης Τουλής ο οποίος πήρε για φέτος πρώτη φορά φανέλα βασικού.

Ο Αλμωπός επέβαλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κάνοντας το 0-1 με τον Παπαδόπουλο μετά από ασίστ του Ρίβας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμωπός συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και διπλασίασε τα γκολ του με τον Παπαδόπουλο και πάλι που ήταν απο τους κορυφαίους της αναμέτρησης, μετά από ασίστ του Πόποβιτς.

Ωστόσο, η Αναγέννηση αντέδρασε, πίεσε και μπόρεσε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση με τον Αλμωπό να παίρνει έναν βαθμό χρυσάφι για την συνέχεια απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αλμωπός διαμαρτύρεται έντονα για το πρώτο γκολ της Αναγέννησης όπου δόθηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής.

Συνθέσεις:

Αναγέννηση (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Βερνάρδος (46′ Αθανασιάδης), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Λαγός, Μπάλλας (46′ Αλιατίδης), Μπούζας (80' Μπάτροβιτς), Πολίτης, Ελιβέλτο, Γιάκος

Αλμωπός (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Μακρυδάκης (60' Παρασκευάς), Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Τούλης (60' Σουρνάκης), Έππας (70' Πέλκας), Ασλαμπάλογλου, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς (89' Καρυπίδης), Ρίβας (89' Ταχματζίδης)

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, την Δευτέρα 08/05/2023 απέναντι στον Διαγόρα Ρόδου στο Δημοτικό στάδιο Αριδαίας (14:45).