ΜΕ ΤΟ... ΧΡΥΣΟ ΒΑΘΜΟ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ  Ο ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ…

2022-11-22

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το γήπεδο "Απόστολος Νικολαϊδης" ο Αλμωπός, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό Β για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΒΕΤSSON Super league 2.

Ο Αλμωπός Αριδαίας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 16′ με τον Δημήτρη Τσιπούρα. Ο Δημήτρης Τσιπούρας βγήκε τετ-α-τετ και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του «τριφυλλιού» δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας.

H ομάδα της Αριδαίας ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και δεν απειλήθηκαν ενώ είχε και άλλες καλές στιγμές με σουτ του Έππα και του Πέττα. Στο Β ημίχρονο, η ομάδα μας συνέχισε να έχει καλή αμυντική λειτουργία και να μην απειλείται ιδιαίτερα από τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού Β, μάλιστα θα μπορούσε να είχε κλειδώσει τη νίκη με δεύτερο γκολ. Ωστόσο στο 53′ το "τριφύλλι" έφερε το παιχνίδι στα ίσια με σκόρερ τον Ταβάρες, μετά από ασίστ του Τουρκοχωρίτη.

Μετά την ισοφάριση ο Αλμωπός είχε κάποιες καλές στιγμές με τους Τσιπούρα και Παπαδόπουλο, ωστόσο το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τον Αλμωπό να ζητά πέναλτυ στο 85ο λεπτό σε τράβηγμα του Παπαδόπουλου εντός περιοχής.

Επόμενος αντίπαλος του Αλμωπού για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος είναι ο Μακεδονικός (Κυριακή 27 Νοεμβρίου, 15: 00 στο Δημοτικό στάδιο της Αριδαίας).

Διαιτητές

Κουκουράκης (Χανίων) Βοηθοί: Μαυροκορδόπουλος (Αργολίδας), Ισακοβίδης (Λακωνίας)

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης (80' Καρβούνης), Εμπό, Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (71' Σερπέζης), Βουτσάς (80' Νταμπίζας), Ταβάρες, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (64' Τερεζίου), Μπιλάλ (64' Αλμπάνης).

Αλμωπός Αριδαίας: Nτόκιτς, Γιουκούδης (90' Ρίβας), Πέττας (67' Ασλαμπάλογου), Έππας (81' Πέλκας), Τσιπούρας (67' Παπαδόπουλος), Κέρθι, Κολλαράς, Γιαμαλούδης (81' Σουλιώτης), Σέχου, Παρασκευάς, Μανωλάκης.