ΑΡΙΔΑΙΑ: ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ''ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΚΟΥΣ'' ΧΘΕΣ ΣΤΟ Δ.Α.Κ. ΑΡΙΔΑΙΑΣ!! (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

2022-12-04

Ρεπορτάζ By Sakis

Έναν συγκλονιστικό και... ακατάλληλο για καρδιακούς αγώνα, παρακολούθησαν οι 60 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό στάδιο Αριδαίας (Δ.Α.Κ.Α), χθες Σάββατο 03/12/2022 για το πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης της ΕΚΑΣΚΕΜ, μεταξύ των ομάδων ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ-ΑΟΚ ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑΣ.

Αλλά ας πάρουμε τα γεγονότα από την αρχή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας την πρωτοβουλία οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα προηγούντο στο σκορ.

Στο τρίτο και τέταρτο όμως δεκάλεπτο, μίλησε η καρδιά των παικτών της Αριδαίας, οι οποίοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και μάλιστα σε κάποια στιγμή να προηγηθούν. Έτσι ο αγώνας έφθασε στη λήξη του, όπου το τελευταίο χτύπημα της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 51-51.

Μοιραία λοιπόν το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση , όπου η ομάδα της Αλμωπίας, παίζοντας με πάθος και πείσμα, κατάφερε και έφυγε τελικά από το γήπεδο με το ροζ φύλλο του αγώνα, νικώντας με σκορ 60-52.

Από τα περίεργα του παιχνιδιού ήταν και οι συστάσεις των διαιτητών προς τις ομάδες για την αλλαγή της πορτοκαλί μπάλας, οσάκις αυτή έβγαινε εκτός τερέν και πήγαινε σε σημείο όπου υπήρχαν λιμνάζοντα νερά από τη βροχή των ημερών, ζητώντας είτε να τη σκουπίσουν με μία πετσέτα είτε να την αλλάξουν, για ευνόητους λόγους!!

Στο διά ταύτα η ομάδα της Αριδαίας, πήρε μία αγχωτική μεν αλλά πανάξια και πολύτιμη νίκη την οποία πανηγύρισαν δεόντως παίκτες, παράγοντες και οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 09-15,15-27, 37-40 και 51-51, και στην παράταση 60-52.

Στην επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 10/12/2022 και ώρα 18.00, αρχή του Β΄. γύρου, αντιμέτωπες θα βρεθούν οι δύο ομάδες της Αλμωπίας ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ-Φ.Ο.Α

Δείτε σχετικά στο παρακάτω βίντεο και φώτο...